Ochranné prostriedky
Ochranné pracovné prostriedky - pomôcky sú neoddeliteľnou súčasťou v práci takmer každého jedného zamestnanca. Pri pracovnej činnosti montážní pracovníci používajú napr. štuple do uší, brúsiči používajú ochranné okuliare, zvárači používajú ochranné štíty, zamestnanci v gumárňach používa respirátory, elektrikári používajú bezpečnostné postroje a pásy, a v cementárni, či kameňolome sú veľmi cenné ochranné slúchadlá. Toto všetko môžete nájsť v kategórií ochranných pracovných prostriedkov, či ochranných pracovných pomôcok.
Najpredávanejšie
Jednorázové zátkové chrániče sluchu z mäkkej PU peny
Adaptér na uchytenie predfiltrov 3M rady 2000 ku filtrom 3M rady 6000. Ak chcete predfiltre rady 2000 použiť samostatné bez nejakých ďalších filtrov, nie je tento adaptér potrebný.
Posledné kusy na sklade za zvýhodnenú cenu
Adaptér 3M P3EV/2 umožňuje pripnúť štíty k prilbám 3M v kombinácii bez mušľových chráničov sluchu.
Jednorázové detekčné trubičky na zistenie alkoholu v dychu – neobsahujú toxický CHRÓM.
Bezpečnostná páska. Hrúbka: 30 mikrónov.
Lano je zakončené slučkou s plastovým púzdrom na jednej strane a na druhej strane slučkou s nastavovacou sponou. Súčasťou lana je oceľová karabína AZ 002 s otváraním 18 mm.
Ochranné pracovné prostriedky / Ochranné pracovné pomôcky
Nariadenie vlády č. 395/2006 Z. z. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
(v znení č. 400/2021 Z. z.)
Citácia zo zákona
" NARIADENIE VLÁDY
Slovenskej republiky
z 24. mája 2006
o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
Vláda Slovenskej republiky podľa § 2 ods. 1 písm. e) zákona č. 19/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podmienky vydávania aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nariaďuje:
§1
Základné ustanovenie o ochranných pracovných prostriedkoch
(1) Toto nariadenie vlády ustanovuje minimálne požiadavky na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov potrebných na ochranu života a zdravia zamestnancov pri práci.
(2) Osobným ochranným pracovným prostriedkom je každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca. Zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov je uvedený v prílohe č. 1 a zoznam nebezpečenstiev je uvedený v prílohe č. 2. Osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami alebo nebezpečenstvami môžu byť aj iné osobné ochranné pracovné prostriedky a nebezpečenstvá, ako sú uvedené v prílohách č. 1 a 2, ak ich určil zamestnávateľ podľa § 4 a sú v súlade s týmto nariadením vlády.
3) Osobným ochranným pracovným prostriedkom podľa odseku 2 nie je
- a)bežný pracovný odev, uniforma a obuv,
- b)prostriedok, ktorým záchranné zložky1)poskytujú pomoc,
- c)prostriedok používaný pri cestnej doprave,2)
- d)športový výstroj,
- e)prostriedok na sebaobranu a na odstrašovanie.
§2
Poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
(1) Osobný ochranný pracovný prostriedok zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, ak nebezpečenstvo nemožno vylúčiť ani obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany ani metódami a formami organizácie práce.
(2) Zoznam prác, pri ktorých sa poskytujú osobné ochranné pracovné prostriedky, je uvedený v prílohe č. 3. Práca, pri ktorej sa poskytujú osobné ochranné pracovné prostriedky, môže byť aj iná práca, ako je uvedená v prílohe č. 3, ak nebezpečenstvo nemožno vylúčiť ani obmedziť spôsobom ustanoveným v odseku 1.
(3) Ak viaceré nebezpečenstvá vyžadujú, aby zamestnanec používal súčasne viac osobných ochranných pracovných prostriedkov, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré sa dajú navzájom skombinovať a zabezpečia účinnú ochranu pred týmito nebezpečenstvami.
(4) Zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi osobný ochranný pracovný prostriedok, ktorý spĺňa požiadavky podľa osobitných predpisov.3)
(5) Pracovný odev alebo pracovnú obuv zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, ktorý pracuje v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podliehajú mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu, ak sa stanú nepoužiteľné za čas kratší ako šesť mesiacov.
§3
Požiadavky na poskytovaný osobný ochranný pracovný prostriedok
(1) Osobný ochranný pracovný prostriedok, ktorý zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, musí
- a)zabezpečovať účinnú ochranu pred existujúcimi nebezpečenstvami a predvídateľnými nebezpečenstvami a sám nesmie zvyšovať riziko,
- b)zodpovedať existujúcim a predvídateľným pracovným podmienkam a pracovnému prostrediu na pracovisku,
- c)vyhovovať ergonomickým požiadavkám, zdravotnému stavu zamestnanca a po nevyhnutnom malom prispôsobení aj telu zamestnanca, ak to osobný ochranný pracovný prostriedok umožňuje,
- d)byť zdravotne neškodný.
(2) Zoznam ďalších kritérií na výber osobného ochranného pracovného prostriedku, ktoré zamestnávateľ pri výbere zohľadňuje, je uvedený v prílohe č. 4. Ak je to potrebné na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zamestnávateľ môže vyberať osobný ochranný pracovný prostriedok aj podľa ďalších kritérií.
(3) Osobný ochranný pracovný prostriedok má v zásade používať jeden zamestnanec. Ak okolnosti vyžadujú, aby ten istý osobný ochranný pracovný prostriedok používalo viac zamestnancov, zamestnávateľ je povinný vykonať príslušné opatrenia, aby
- a)nebola ohrozená bezpečnosť a zdravie zamestnancov,
- b)osobný ochranný pracovný prostriedok bol zamestnancovi prístupný vždy v prípade potreby.
§4
Posudzovanie vhodnosti osobných ochranných pracovných prostriedkov
(1) Pred výberom osobného ochranného pracovného prostriedku pri posudzovaní rizika a hodnotení nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia je zamestnávateľ povinný
- a)analyzovať nebezpečenstvá a určiť tie, ktoré
- nemožno vylúčiť ani obmedziť spôsobom podľa § 2 ods. 1 a
- môžu ohroziť život alebo zdravie zamestnanca,
- b)charakterizovať vlastnosti, ktoré musí mať osobný ochranný pracovný prostriedok, aby bol účinný pred nebezpečenstvami určenými podľa písmena a); ako aj charakterizovať nebezpečenstvá, ktoré môžu vyplynúť z používania osobného ochranného pracovného prostriedku,
- c)hodnotiť, či osobný ochranný pracovný prostriedok, ktorý zamýšľa poskytovať zamestnancom, zodpovedá vlastnostiam podľa písmena b) a spĺňa požiadavky uvedené v § 2 ods. 3 a 4 a § 3 ods. 1.
(2) Zamestnávateľ posudzuje riziko, hodnotí nebezpečenstvá a posudzuje vhodnosť poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov vždy, ak
- a)sa zmenia nebezpečenstvá najmä v dôsledku zmeny technológie alebo organizácie práce, alebo zmeny pracovných podmienok,
- b)sú dostupné účinnejšie technické prostriedky a prostriedky kolektívnej ochrany na vylúčenie alebo obmedzenie nebezpečenstiev alebo
- c)sú dostupné účinnejšie osobné ochranné pracovné prostriedky.
§5
Zoznam poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov
(1) Zamestnávateľ poskytuje osobné ochranné pracovné prostriedky podľa svojho zoznamu poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len „zoznam“) vypracovanom na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev podľa § 4. V zozname zamestnávateľ špecifikuje konkrétne typy osobných ochranných pracovných prostriedkov, ktoré poskytuje pri jednotlivých prácach.
(2) Zamestnávateľ v zozname upraví aj osobitný režim zaobchádzania s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ktoré sú určené na ochranu pred zvláštnymi nebezpečenstvami, napríklad pred rádioaktívnymi látkami, karcinogénnymi látkami alebo na ochranu pred infekciou.
(3) Zamestnávateľ je povinný prehodnotiť zoznam vždy po posúdení vhodnosti poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa § 4 ods. 2
§6
Používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
(1) Zamestnávateľ je povinný na základe závažnosti nebezpečenstva a dĺžky jeho pôsobenia, charakteru práce a pracoviska, vlastností a účinnosti príslušného osobného ochranného pracovného prostriedku určiť podmienky používania osobného ochranného pracovného prostriedku, najmä dobu používania.
(2) Zamestnávateľ je povinný zamestnanca zrozumiteľne oboznámiť s nebezpečenstvami, pred ktorými ho používanie poskytnutého osobného ochranného pracovného prostriedku chráni, a poučiť ho o správnom používaní tohto osobného ochranného pracovného prostriedku a podľa potreby mu poskytnúť aj praktický výcvik.
(3) Zamestnávateľ je povinný sprístupniť zamestnancom tie informácie o každom type osobného ochranného pracovného prostriedku používanom u zamestnávateľa, ktoré zamestnanci potrebujú na jeho používanie.
(4) Zamestnanec je povinný používať poskytnutý osobný ochranný pracovný prostriedok len určeným spôsobom, na určené účely, po celý čas trvania nebezpečenstva a v súlade s pokynmi na používanie podľa odseku 2.
(5) Zamestnávateľ zabezpečuje udržiavanie osobného ochranného pracovného prostriedku najmä čistením, opravou a výmenou.
Záverečné ustanovenia o ochranných pracovných pomôckach
§7
Týmto nariadením vlády sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie uvedené v prílohe č. 5.
§8
Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 504/2002 Z. z. o podmienkach poskytovania osobných ochranných pracovných prostriedkov.
§9
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. júla 2006"